Dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna polegająca na wykluczeniu pszenicy, jęczmienia i żyta, czyli produktów, które zawierają gluten Jest ona przeznaczona dla osób chorych na celiakię, osób z alergią i nadwrażliwością na ten właśnie składnik pożywienia.
Dieta bez glutenu ma także szersze zastosowanie, szczególnie w przypadkach, gdy zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że zalecane przy jej stosowaniu produkty są niemal identyczne, jak w przypadku tradycyjnych diet odchudzających. Mimo tego wiele osób boryka się z pytaniem - co jeść, żeby schudnąć. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak szybko schudnąć pozostając na diecie bez glutenu.
Dieta bezglutenowa - co jeść, żeby schudnąć?
Warzywa i owoce
Dieta bezglutenowa, która wspomaga odchudzanie powinna obfitować w warzywa, które zawierają między innymi błonnik. Warzywa można jeść w zasadzie w dowolnych ilościach i o każdej porze dnia. Należy jedynie ograniczyć spożywanie takich produktów jak:
- ziemniaki,
- kukurydza.
Aby zrzucić zbędne kilogramy trzeba zrezygnować z warzyw smażonych, które często zawierają bułkę tartą, a co za tym idzie, także gluten.
Jeśli chodzi o owoce dieta bezglutenowa mająca na celu utratę zbędnych kilogramów ogranicza ich jedzenie. Nie dotyczy to jednak owoców jagodowych, które przy niskiej podaży kalorii zawierają duże ilości witamin, składników mineralnych, błonnika i antyoksydantów.
Szczególnie polecane przy diecie bezglutenowej owoce jagodowe to:
- truskawki,
- poziomki,
- agrest,
- borówki,
- jagody,
- maliny,
- jeżyny.
Mleko, nabiał i jaja
Jedzenie bezglutenowe powinno zawierać duże ilości nabiału, produktów mlecznych oraz jaj.
Szczególnie polecanymi produktami mlecznymi w diecie odchudzającej są:
- jogurty naturalne,
- kefiry.
Są to produkty bez glutenu i powstają z mleka pasteryzowanego. Dodaje się do nich bakterie kwasu mlekowego, co w znacznym stopniu poprawia ich strawność, a także przyswajalność wapnia i witamin. Dodatkowo produkty te, dzięki obecności kultur bakterii, wzmacniają odporność organizmu i regulują pracę układu pokarmowego.
Warto wiedzieć: jaja polecane są szczególnie na miękko, tak aby przyswajalność składników odżywczych była, jak najwyższa. Nie jemy jaj na twardo z majonezem.
Mięso i ryby
W omawianej diecie można spożywać mięso, drób oraz ryby. Należy jednak pamiętać aby były to produkty świeże i zdrowe najlepiej z hodowli ekologicznych. Szczególnie ważną kwestią jest wybór ryb. Zalecane jest spożycie ryb dzikich, które nie pochodzą z hodowli. Wybierając takie właśnie ryby mamy pewność, że nie dostarczamy do organizmu niepożądanych substancji jak antybiotyki, czy toksyny. Polecane to:
- dziki łosoś,
- śledź,
- miruna,
- halibut.
Unikamy pangi i tilapii, które pochodzą z dużych hodowli, głównie chińskich i wietnamskich, gdzie szeroko stosuje się antybiotyki, środki bakteriobójcze, hormony, pasze na bazie rybiego tłuszczu, z dużą dawką toksyn.
Ważne jest aby mięso, drób i ryby były przygotowane w zdrowy sposób. Zaleca się pieczenie, duszenie, grillowanie (w folii). Należy unikać smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu.
Warto także ograniczyć przetwory mięsne takie jak kiełbasy, czy pasztety, chyba, że przygotowuje się je samodzielnie. Te produkty przygotowywane przez dużych producentów zwierają szkodliwe substancje jak np. azotan sodu.
Warto wiedzieć: przy stosowaniu odchudzającej diety bezglutenowej szczególną uwagę należy zwrócić na użycie panierek do mięs i ryb, które są tuczące i zawierają gluten.
Tłuszcz
Tłuszcze są niezbędnym składnikiem zdrowego stylu życia. Jednak zarówno ich zbyt wysokie spożycie, jak i znaczne ograniczenie w diecie to poważny błąd żywieniowy. Należy pamiętać, o tym, że zgodnie z zaleceniami energia pochodząca z tłuszczu powinna pokrywać ok. 20-35% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Ważne aby spożywać tłuszcze dobrej jakości, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca, oczu i mózgu. Szczególnie polecanymi produktami są:
- oliwa z oliwek,
- olej lniany,
- olej z pestek winogron,
- olej kokosowy (nierafinowany, niewybielany, pochodzący z upraw ekeologicznych).
Napoje
Przy odchudzaniu do picia zalecana jest woda w ilości 2,5l na dobę. Należy ją pić regularnie unikając wypijania np. 1 litra na raz. Trzeba wyeliminować napoje zawierające gluten takie jak:
- kawa zbożowa,
- napoje słodzone słodem jęczmiennym,
- piwo.
Kasze
Dobrze zbilansowana odchudzająca dieta bezglutenowa powinna zawierać kasze. Mają one duże ilości składników mineralnych, dobrych węglowodanów oraz błonnika. Przy diecie bez glutenu można jeść:
- kaszę gryczaną,
- kasze jaglaną,
- kaszę kukurydzianą,
- quinoa,
- amarantus,
- ryż.
Pieczywo
Tradycyjne pieczywo należy wyeliminować. Na rynku dostępne jest pieczywo bezglutenowe, trzeba jednak wybierać produkty certyfikowane, które na opakowaniu mają znaczek przekreślonego kłosa.
Pozostając na odchudzającej diecie bezglutenowej warto pamiętać o tym, żeby mimo wszystko ograniczyć pieczywo, nawet jeśli jest ono bez glutenu. Nie należy jednak z niego rezygnować zupełnie, ponieważ jest ono źródłem węglowodanów.
Warto wiedzieć: brak węglowodanów jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje kłopoty z koncentracją, pamięcią, bezsenność oraz uniemożliwia skuteczne odchudzanie.