fbpx
  • Home
  • Blendery do koktajli – Jak wybrać najlepszy blender do smoothie 2021
blendery do koktajli

Analizując przepisy kulinarne, każdy miłośnik zdrowego odżywiania dość szybko przekonuje się, że wiele potraw jest dla niego niedostępnych, jeśli jego kuchnia nie jest wyposażona w blender.

#1

Brakuje Ci pomysłów na śniadanie? W tym poradniku znajdziesz 50 pysznych i zdrowych przepisów na koktajle na śniadanie do 350 kcal (świetne rozwiązanie dla osób na diecie odchudzającej).

Wizyta w najbliższym markecie lub w sklepie z wyposażeniem AGD zamiast przybliżać nas do zakupu tego przydatnego urządzenia - często generuje dodatkowe wątpliwości. Związane są one z mnogością produktów oraz ich parametrów - na co zatem warto zwrócić uwagę chcąc kupić blender do koktajli ?

Przede wszystkim musimy wybrać rodzaj blendera do smoothie - główne kryterium podziału to:

  • blender ręczny,
  • blender kielichowy - zwany też czasem stojącym lub automatycznym.

Następnie musimy zastanowić się do czego będziemy używać naszego blendera, gdyż od tego będzie zależała zalecana moc jak i różnorodność dodatków - omówmy więc kolejno istotne parametry.

najlepszy blender

Pamiętaj, kupując przez internet masz gwarancje najniższej ceny na dany produkt. W 90% przypadków, ceny internetowe są korzystniejsze niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo częściej możemy się natknąć na ciekawe rabaty.

Najprostszy wariant - blender ręczny

Najtańsze dostępne blendery do koktajli to na ogół blendery ręczne, czasem nawet bez możliwości zmiany elementu blendującego. Wprowadza to kilka ograniczeń, nie oznacza to jednak, że taki typ blendera jest z założenia gorszy.

Może się on idealnie sprawdzić choćby do zblendowania produktów żywnościowych bezpośrednio w naczyniu - świetnym przykładem będzie tu puree z groszku.

Ręczny wariant blendera jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy podłączyć go do prądu, włożyć końcówkę do pojemnika z produktami, które chcemy przerobić i wcisnąć przycisk.

Czasem będziemy mieli możliwość płynnego wyboru mocy, co przekłada się na efektywność pracy. Spotkać możemy też przycisk Turbo do skokowego, tymczasowego zwiększenia obrotów, podczas problemu ze zblendowaniem jakiegoś produktu.

Warto wiedzieć: należy jednak uważać, aby nie nadużywać trybów Turbo, gdyż są one bardzo obciążające dla silnika blendera.

Mikser ręczny może być bardziej ekologiczny

Nie dla każdego jest to istotny aspekt. Warto zauważyć, że korzystanie z blendera ręcznego może być wygodne i proekologiczne. Z założenia bowiem wykorzystujemy je do blendowania produktów i potraw, które znajdują się już w swoich garnkach czy innych pojemnikach.

Nie ma więc potrzeby prowadzenia kolejnego pojemnika, co byłoby standardem w przypadku blenderów kielichowych. 

blender do smoothie

Zmniejszamy dzięki temu ilość pobrudzonych naczyń, oszczędzamy nasz czas, gdyż mniej rzeczy będziemy musieli zmywać, a także oszczędzamy detergent, za co przyroda może nam być wdzięczna.

Warto też wspomnieć o tendencjach ze strony ekologów do ograniczania mocy naszych urządzeń elektrycznych (1). To z tego powodu sukcesywnie ograniczona jest moc odkurzaczy, czajników elektrycznych, a także żarówek - podobnie jest w przypadku blenderów, które w wariancie ręcznym na ogół dysponują mniejszą mocą silników.

Choć rzeczywisty wpływ takiego zmniejszania mocy na ekologię jest dyskusyjny, to zakładając że osoby promujące takie zjawisko mają rację - blender ręczny rzeczywiście może być bardziej ekologiczny.

Blender kielichowy - gdy nasze potrzeby wzrosną

Choć wygląd blendera kielichowego znacząco różni się od modelu ręcznego, to główna zasada działania pozostaje ta sama - podstawowymi elementami jest silnik oraz element roboczy zajmujący się fizycznym blendowaniem produktów.

Mikser kielichowy jednak wygląda znacząco inaczej i z założenia ma być stałym elementem na naszym blacie kuchennym. Wyposażony jest on we własne naczynie, w którym następuje przetwarzanie żywności, z którego też możemy przelać gotowy produkt do naczyń docelowych.

blender kielichowy

Wspomniane naczynie będące elementem składowym takiego blendera, nazywa się powszechnie kielichem - stąd też często stosowana nazwa: mikser kielichowy. Pomiędzy częścią z silnikiem i elementami sterującymi a samym kielichem znajduje się zestaw noży, dzięki którym następuje blendowanie produktów.

Od ilości tych noży, ich budowy, a także materiału z jakiego został wykonany, zależy w znacznym stopniu zarówno trwałość całego urządzenia jak i łatwość i efektywność pracy - wybór najtańszych modeli może więc być złą decyzją.

Co ważne w kielichu?

W blenderze ręcznym mogliśmy wykorzystywać dowolnie wybrane naczynie, a w przypadku jego uszkodzenia nie było problemu z wybraniem innego. Jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia kielicha w blenderze stojącym, to musimy się liczyć ze sporymi wydatkami, często jest też problem z dostępnością kielichów w formie części zamiennych, a gdy uda się już taki zdobyć - cena może nas zasmucić.

Dlatego też warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest kielich - nie może to być najbardziej miękki z dostępnych plastików, istotny jest też skład surowcowy tworzywa, z którego stworzono kielich.

Warto wiedzieć: podobnie jak w przypadku butelek dla niemowląt, tu równie ważny jest fakt aby materiał, z którego wyprodukowano kielich, nie zawierał szkodliwego bisfenolu A - znanego też pod nazwą BPA (2).

Z praktycznego punktu widzenia powinniśmy również zwrócić uwagę na pojemność kielicha - większy będzie zajmował więcej miejsca w kuchni, więcej czasu może też zająć jego umycie. Jeśli jednak planujemy przygotowywać koktajle i różnorodne potrawy dla większej liczby osób - wybierzmy odpowiednio duży kielich.

Specjalistyczne blendery do koktajli

Wspomniane powyżej dwie grupy blenderów, czyli kielichowe I ręczne to praktycznie 100% oferty rynkowej. Zdarzają się pojedyncze przypadki wyjścia poza schemat - jak choćby blendery do koktajli typu bullet.

Stanowią one odmiany blenderów kielichowych, jednak w bardzo kompaktowych rozmiarach, przez co nie zajmują więcej miejsca niż blendery ręczne. 

Znacząco zwiększa to ich mobilność, jednak bardzo mała pojemność kielicha sprawia, że nadają się raczej dla jednej osoby, która blenduje jednocześnie niewielkie ilości wsadu.

Warto wiedzieć: ich dostępność na rynku jest stosunkowo mała, co przekłada się na bardzo ograniczony wybór, jeśli chodzi o parametry.

Dostępne są one też często w ramach różnego rodzaju telezakupów. Zalecamy jednak zastanowienie się przed zakupem - nie bez powodu rynek oferuje raczej tylko dwa, wspomniane powyżej, podstawowe typy blenderów.

koktajle odchudzajace

Kwestia bezpieczeństwa

Ponieważ niejako z definicji w przypadku blenderów mamy do czynienia z szybko kręcącym się ostrzem - wybierając blendery do koktajli poświęćmy dużo uwagi kwestii bezpieczeństwa.

Szczególnie istotne jest w przypadku blenderów ręcznych, gdzie odrobina nieuwagi może doprowadzić do zranienia się. Trzymając blender w jednej dłoni, uważajmy by nie zbliżyć go zbytnio do drugiej lub do jakiejkolwiek innej części ciała. 

Warto wiedzieć: gdy nie korzystamy z urządzenia - odłączmy je od prądu i schowajmy tak, aby przypadkiem nie dotknąć ostrza.

Trochę lepszą sytuację mamy w przypadku blenderów kielichowych, gdzie ostrze otoczone jest kielichem. Nadal jednak musimy zachować szczególną ostrożność w przypadku mycia urządzenia i bezwzględnie odłączajmy zasilanie, gdy zauważymy jakąkolwiek niepokojącą pracę urządzenia. Oczywistością jest tutaj zachowanie szczególnej ostrożności, gdy w domu znajdują się dzieci.

Jakiej mocy szukamy?

Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie o dużej mocy, jednak z możliwością jej regulacji tak, aby można było dostosowywać moc urządzenia do aktualnie wykonywanej pracy.

Problemu generalnie nie ma w przypadku wykorzystywania blendera do lżejszej pracy jak choćby blendowanie miękkich owoców na koktajle. Praktycznie każdy model urządzenia powinien podołać temu zadaniu.

Pewną uciążliwością może być jedynie wydłużony czas, jaki będziemy musieli odczekać, zanim urządzenie o małej mocy przygotuje nasz koktajl lub posiłek.

rozdrabniacz do warzyw

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy będziemy chcieli przerobić znacznie twardsze składniki. Mówi się, że najtrudniejszym testem dla każdego blendera jest próba zrobienia masła orzechowego - rzeczywiście jest to zadanie, któremu podołają jedynie najlepsze urządzenia.

Jednak nawet wśród miłośników koktajli, moc najsłabszych urządzeń może nie wystarczyć, gdy do naszego owocowego koktajlu będziemy chcieli dodać warzywa, które z racji swojej natury będę znacznie trudniejsze w obróbce.

Blender do smoothie - Jak czyścić ?

Im częściej planujemy korzystać z blendera, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, Ile czasu zajmuje umycie urządzenia po skończeniu pracy i jak skomplikowana jest to procedura.

 Idealnie byłoby, gdyby większość elementów nadawała się do mycia w zmywarce - pamiętajmy jednak, że część zawierająca silnik musi być chroniona przed kontaktem z wodą. Zawsze przed myciem będziemy musieli rozłożyć urządzenie - sprawdźmy, czy robi się to szybko, wygodnie i bezpiecznie.

mycie blendera

Dobrym pomysłem jest przejrzenie instrukcji obsługi modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Większość producentów zamieszcza je na swoich stronach internetowych. Instrukcje możemy też znaleźć na niezależnych stronach, w sklepie, w pudełku z urządzeniem, które chcemy kupić.

Znajdźmy tam części związane z czyszczeniem i konserwacją. Jeśli procedura będzie miała kilkanaście punktów i będzie wymagała od nas dużej ilości pracy - porównajmy jak to wygląda u konkurencji.

Na wszelki wypadek - gwarancja

Większości produktów konsumenckich oferowanych na naszym rynku towarzyszy dwuletnia gwarancja. Spójrzmy jednak na warunki, jakie daje nam konkretny producent na wybrany przez nas model.

Często możemy bowiem liczyć na wydłużenie tego okresu, z drugiej strony natomiast, zdarzają się wykluczenia sprawiające, że na przykład większość elementów blendera zostanie uznana za elementy eksploatacyjne, których zużycie nie będzie nas uprawniało do wymiany lub naprawy gwarancyjnej.

gwarancja produktu

Uważnie obserwujemy aktualne promocje, gdyż stosunkowo często producenci oferują tymczasowe akcje, w ramach których rejestracja zakupu urządzenia zapewni nam lepsze od standardowych warunki gwarancji.

Zwróćmy również uwagę na sposób, w jaki realizowane jest ewentualne zgłoszenie usterki - niektórzy producenci oferują system door to door, gdzie kurier odbiera uszkodzone urządzenie z naszego domu i tą samą drogą dociera do nas naprawiony egzemplarz.

Warto wiedzieć:  Pamiętajmy, że oprócz praw wynikających z gwarancji, czasem bardziej korzystne będzie dla nas skorzystanie z rękojmi - niezależnie jednak od tego życzymy długiej i bezproblemowej eksploatacji.

Dodatki i akcesoria

To właśnie ten element często najbardziej wyróżnia niektóre modele, również gdy przyglądamy się w ofercie pojedynczego producenta. Pewnym minimum jest choćby mały pojemnik towarzyszący blenderowi ręcznemu oraz oczywiście kielich w modelu kielichowym.

Często jednak możemy liczyć na różne dodatkowe elementy, dzięki którym liczba zastosowań naszego nowego urządzenia będzie mogła znacząco wzrosnąć.

Wśród takich dodatków warto poszukać na przykład specjalnej ubijaczki do bitej śmietany, a także zestawu pojemników o różnej wielkości, dzięki którym łatwiej dopasujemy blender do naszych bieżących potrzeb.

Najbardziej zaawansowane modele zapewniają różnorodne specjalistyczne akcesoria jak choćby do wyciskania soków - zastanówmy się jednak czy rzeczywiście potrzebujemy najbardziej zaawansowanego a przez to najdroższego modelu?

Mamy już dużą wiedzę o tym, czego powinniśmy oczekiwać od blendera - tym samym nasza wizyta w sklepie może być znacznie bardziej efektywna.

Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości to spójrzmy poniżej na listę modeli różnych producentów, a które z różnych powodów mogą wzbudzić zainteresowanie.

Jaki zatem jest najlepszy mikser do koktajli?

Choć bardzo chcielibyśmy dać odpowiedź wprost, podając po prostu listę najlepszych modeli - nie do końca jest to niestety możliwe.

Każdy ze wspomnianych blenderów świetnie sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli przygotować koktajle odchudzające - szczególnie te na bazie mleka i owoców. Ostatnie zdanie przy wyborze najlepszego modelu będzie miał więc tutaj nasz czytelnik - każdy bowiem ma inne potrzeby.

Dla niektórych osób kluczową cechą będzie zmniejszenie uciążliwości związanych z hałasem pracującego blendera, co zapewni nam model Bosch SilentMix, dla innych najlepszy blender do smoothie musi mieć taki parametr jak łatwa i precyzyjna regulacja mocy dostępna w modelu Philips HR1677/90.

Każdy ma również inne preferencje, jeśli chodzi o docelową konsystencję koktajlu, przez co różnie będzie dobierał kombinację mocy blendowania oraz czasu pracy urządzenia.

Jeżeli zależy nam na wyjątkowej prostocie przygotowania koktajli, to warto zainteresować się modelem blendera CleverMixx- jest to więc bardzo dobry wybór, jeśli interesuje nas prosty w obsłudze, a przy tym bardzo wydajny mikser do smoothie.

Ważne jest też dobór składników

Proponowanie konkretnych składników czy też przepisów na pyszne i zdrowe koktajle wykracza trochę poza zakres tego tekstu, chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na zależność mocy urządzenia od oczekiwanego zakresu zblendowanych składników.

Wspominaliśmy już wcześniej, że dopóki poruszamy się głównie w zakresie miękkich owoców, to nawet najsłabszy model powinien spełnić nasze oczekiwania, jednak gdy dołączamy do naszych napojów warzywa, musimy rozważyć urządzenie o wyższej mocy.

Jest to szczególnie ważne, gdy będziemy chcieli dołączyć do naszych pysznych i zdrowych koktajli twarde warzywa jak choćby buraki czy marchewkę.

Warto wcześniej je pokroić i dopiero w takiej postaci wrzucić do blendera - oszczędzimy dzięki temu zarówno silnik, jak i ostrza urządzenia.

Nie bójmy się jednak eksperymentować ze składnikami - możecie skorzystać z naszych DARMOWYCH przepisów na koktajle. Często znajdziecie je również w instrukcjach obsługi poszczególnych blenderów.

Ranking najlepszych blenderów do koktajli - 2018


blender silentmixx

Drugi to blender Bosch SilentMixx, którego atutem jest wyjątkowo cicha praca oraz kielich z grubego szkła ThermoSafe, ułatwiającego bezpieczne przygotowanie zarówno zimnych, jak i gorących napojów.

Ten blender do smoothie posiada dwa automatyczne programy, dzięki którym otrzymasz świetnie rozdrobnione produkty za sprawa tylko jednego przycisku.

PLUSY I MINUSY

  • wyjątkowo cicha praca
  • kielich z grubego szkła 
  • bezpieczny w użytkowaniu
  • drogie części zamienne 

bosch clevermixx

Blendery do koktajli tej firmy mają bardzo dobrą opinię wśród użytkowników, a różnorodność oferowanych modeli sprawia, że dość łatwo można wybrać coś dla siebie.

Większość oferowanych przez firmę modeli powinna dobrze sprawdzić się w naszej kuchni, dlatego warto zwrócić uwagę na model odmienny od większości pozostałych, czyli nowy CleverMixx Bosch.

Model ten został zaprojektowany specjalnie do przygotowywania niewielkich ilości żywności na potrzeby niemowląt - i sprawdza się to idealnie, choć oczywiście bez problemu pomoże nam też zrobić porcję ulubionego napoju.

PLUSY I MINUSY

  • wygodny uchwyt
  • solidne wykonanie
  • cena adekwatna do produktu
  • brak

blender braun

Pozycja blenderów tej firmy jest na rynku tak wysoka, że dla niektórych osób Braun staje się niejako substytutem pojęcia blender.

Stało się to możliwe dzięki ogromnemu sukcesowi rozwijanej od lat serii blenderów ręcznych MultiQuick. Sztandarowym jej przedstawicielem, którego zdecydowanie warto polecieć do każdej kuchni, jest mikser ręczny MultiQuick 9 MQ 9087X.

Blender Braun MultiQuick 9 jest bowiem w stanie wykonać wiele zadań, które tradycyjnie zarezerwowane były raczej dla modeli kielichowych.

Moc na poziomie 1000 watów sprawia, że blender ten poradzi sobie z praktycznie każdym zadaniem. O jego wszechstronności świadczy też liczba dostępnych w zestawie akcesoriów.

PLUSY I MINUSY

  • świetnie miksuje i rozdrabnia
  • duża liczba dostępnych akcesoriów
  • prosty w obsłudze
  • zajmuje sporo miejsca

blender zelmer

Marka Zelmer jest popularna na polskim rynku od wielu lat i choć przeszła w międzyczasie kilka rewolucji to oferta jest na tyle ciekawa, że warto rozważyć zakup blendera tej firmy.

Jeżeli potrzebujemy blendera ręcznego - zwróćmy uwagę na model ZHB1220B (491.20) - jest to w pewnym zakresie odpowiednik wspomnianej powyżej serii MultiQuick 9.

Dysponuje co prawda znacznie mniejszą mocą (jedynie 700 watów), mogą nas jednak zainteresować niektóre dołączone akcesoria jak choćby minimalakser z kruszarką do lodu.

PLUSY I MINUSY

  • możliwość kruszenia lodu
  • dodatkowe akcesoria
  • prosty w obsłudze
  • posiada mniejszą moc

blender philips

Producent obiecuje również że zastosowane rozwiązania techniczne sprawiają, iż blender Philips HR1677/90 nie tylko zakończy pracę nawet o 50% szybciej, ale także efektem jego pracy będzie dwukrotnie bardziej dokładne miksowanie.

Biorąc pod uwagę, że producent zastosował w tym modelu ostrza z powłoką tytanową, dzięki której wytrzymałość noża jest nawet 6 razy większa niż w przypadku noży stalowych - możemy mieć nadzieję na długą i bezawaryjną pracę.

PLUSY I MINUSY

  • precyzyjna regulacja mocy
  • świetnie miksuje i rozdrabnia
  • ostrza z powłoką tytanową
  • zajmuje sporo miejsca

Kilka słów na koniec

Najważniejsze - nie ociągać się z zakupem blendera do smoothie / koktajli. Każdy dzień opóźnienia sprawia bowiem, że nasz organizm nie będzie mógł skorzystać z dobroczynnej i odchudzającej mocy własnoręcznie przygotowanych koktajli.

Wybierzmy najlepszy rozdrabniacz do warzyw i owoców... Smacznego!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}