fbpx
 • Home
 • Tabela kalorii – kaloryczność alkoholu
tabela kalorii

Tabela kalorii... Alkohol znany głównie jako uzależniająca substancja psychoaktywna, jak się okazuje jest bardzo kaloryczny. Badania naukowe udowadniają, że 1 ml czystego alkoholu etylowego zawiera aż 7,1 kcal kalorii - dla porównania, 1g tłuszczu zawiera 9 kcal . 

Niniejszy artykuł zaprezentuje kaloryczność alkoholu, podana zostanie również tabela kalorii dla poszczególnych trunków.

Poznamy odpowiedzi na ważne dla lubiących alkoholowe napoje pytania: ile kalorii ma piwo? Ile kalorii ma wódka? Ile kalorii ma wino?

kalorycznosc piwa

Alkohol a kalorie

Na wstępie warto zauważyć, że kaloryczność alkoholu rożni się, w zależności od spożywanego trunku. Różnice te spowodowane są głównie zawartością etanolu w napoju.

 • 100ml spirytusu (96% objętości etanolu) zawiera 683 kcal,
 • tzw "setka wódki" - 241 kcal
 • kieliszek wódki - ok. 72 kcal.

Jednakże nie sama zawartość etanolu stanowi o kaloryczności napojów alkoholowych- ze składników dodatkowych jest to przede wszystkim cukier, który występuje w dużych ilościach w słodzonych wódkach smakowych, stąd kaloryczność wódki w zależności od dodatków jest różna.

Pozostałe pytania i odpowiedzi

 • Ile kalorii ma cydr? - 100ml = 47 kcal
 • Ile kalorii ma lampka wina? - od 85 do 128 kcal (w zależności od rodzaju - patrz tabela kalorii

Alkohol a dieta

Łączenie alkoholi z jakimkolwiek rodzajem diety nie jest dobrym pomysłem. Piwo jest zdecydowanie najpopularniejszym trunkiem alkoholowym - ma wielu sympatyków i smakoszy.

Często też po nie sięgamy- spotkania z rodzina i przyjaciółmi, grill, kibicowanie, itp. Niestety jest to jeden z najbardziej kalorycznych alkoholi (500 ml piwa jasnego, czyli duży kufel - zawiera 245 kcal kalorii).

Ponadto indeks glikemiczny stoi na bardzo wysokim poziomie (110) - co oznacza, że po jego spożyciu następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Skutkuje to wzrostem poziomu insuliny oraz wzmożonym odczuwaniem głodu - co w połączeniu np z grillem przeradza się w bombę kaloryczną.

Co prawda połączenie: "piwo a odchudzanie" nie jest możliwe - ale okazuje się, że są tez i walory piwa

Niepasteryzowane zawierają minerały i witaminy, ponadto piwo dzięki walorom moczopędnym polecane jest osobom, które cierpią z powodu problemów z układem moczowym

piwo a dieta

Co z pewnością smakoszy piwa ucieszy - zawiera antyoksydanty, które przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia.

Można więc stwierdzić, że w pewnym sensie kaloryczność piwa jest nadrobiona innymi zaletami.

Brytyjczycy wymyślili już tez piwo bez kalorii - bezalkoholowe o niskiej zawartości węglowodanów

Zdecydowanie największa ilością kalorii cechują się wszelkiego rodzaju drinki. W napojach tych, alkohol mieszany jest z innymi wysokokalorycznymi napojami (sokami, napojami gazowanymi - w tym cola, syropami, itp.)

Warto zauważyć, że samo dodanie do piwa tylko 30g syropu malinowego - zwiększy jego kaloryczność o 64 kcal. Wartość energetyczna alkoholi wzbogaconymi o cukry jest oczywiście większa. 

Alkohol a wartości odżywcze

Alkohol etylowy w czystej postaci nie wnosi do naszego organizmu żadnych składników odżywczych - tych, nie należy również szukać w wódce.

Jak już wcześniej zauważyliśmy dodatkowymi walorami broni się piwo, podobnie jest w przypadku wina.

puste kalorie

W winie czerwonym znaleźć możemy składniki mineralne, kwasy organiczne, witaminy (grupy witamin B oraz witaminę C), garbniki oraz polifenole.

Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego piwa ma ono właściwości antyoksydacyjne, a ponadto przeciwzapalne. Zapobiega też różnym chorobom układu krążenia. 

Niektóre badania naukowe m.in. prowadzone przez ośrodek badawczy University of Leicaster donoszą, że regularne spożywanie niewielkich ilości piwa czy wina pomaga w prewencji nowotworowej (zapobiega powstawaniu raka).

 I w tym przypadku tabela kalorii zostaje uzupełniona o korzystne oddziaływanie na zdrowie

Tabela kalorii

Poniżej zestawiono kaloryczność najbardziej popularnych alkoholi. Ilość kalorii dostosowana jest do ilości danego alkoholu, która najczęściej się spożywa. 

Rodzaj alkoholu

 • Wódka słodzona (np. smakowa) 
 • Whisky 
 • Wino białe wytrawne 
 • Wino białe półwytrawne 
 • Wino białe słodkie
 • Wino czerwone wytrawne 
 • Wino czerwone półsłodkie 
 • Wino czerwone słodkie 
 • Piwo jasne pełne 
 • Piwo ciemne pełne 
 • Cydr jabłkowy 

Kaloryczność

(50ml) - 130 kcal

(30ml) - 65 kcal

(120ml) - 80 kcal

(120ml) - 90 kcal

(120ml) - 110 kcal

(120ml) - 80 kcal

(120ml) - 92 kcal

(120ml) - 115 kcal

(0,33l) - 230 kcal

(0,33l) - 250 kcal

(100ml) - 47 kcal 

Niestety, okazuje się, że wszelkie opowieści odnośnie wysokiego stopnia kaloryczności alkoholu potwierdzają się - to puste kalorie! A tabela kalorii alkoholi nie pozostawia złudzeń.

Najgorszym rodzajem alkoholu jest ten, w czystej postaci oraz wódka, które nie wnoszą nic oprócz kalorii.

Należy też pamiętać, że alkohole skutecznie wypłukują z organizmu elektrolity i składniki mineralne - stąd też dotkliwe odczuwamy skutki drugiego dnia.

kalorycznosc alkoholu

Nie każdy alkohol to "zło". "Piwo a dieta lub wino są dobrym połączeniem, a w pewnym zakresie korzystnie oddziałują na nasz organizm. 

Najważniejszą rzeczą w dodawaniu tego rodzaju trunków do diety są ilości ich spożywania, i to nie tylko ze względu na kalorie, ale też na możliwość uzależnienia.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}