fbpx
  • Home
  • Choroby tarczycy – ranking niezbędnych suplementów
choroby tarczycy

Tarczyca jest niewielkim gruczołem zlokalizowanym w dole szyi, który poprzez produkcję hormonów reguluje wiele ważnych funkcji w naszym organizmie.

Dlatego zaburzenia w jej funkcjonowaniu mają negatywne wpływ na zdrowie. Objawy chorej tarczycy łatwo zbagatelizować i zrzucić na coraz wyższe tempo życia i przemęczenie.

Warto jednak szybko reagować i odpowiednio dbać o zdrowie, szczególnie przez prawidłowe odżywianie i suplementację witamin oraz minerałów

niedoczynnosc tarczycy

Kto najczęściej choruje ?

Zaburzenia w działaniu tarczycy związane są z nieprawidłową produkcją hormonów: trijodotyroniny (T3), tyroksyny (T4).

Na choroby związane z tarczycą częściej zapadają kobiety niż mężczyźni – pań problemy te dotykają 8 razy częściej.

Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby, u których w rodzinie chorowano na zapalenie tarczycy, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, a także kobiety w ciąży i w okresie menopauzy.

Najczęstsze choroby tarczycy

Zaburzenia w produkcji hormonów przez tarczycę najczęściej powodują zmiany wagi ciała, wywołują depresję, bezsenność, rozdrażnienie.

Można wyróżnić kilka chorób, które wśród pacjentów występują relatywnie najczęściej. Są to przede wszystkim niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, zapalenie tarczycy oraz choroba Hashimoto i choroba Gravesa Basedowa.

Przyrost wagi a choroby tarczycy 

Przyrost wagi w przypadku chorób tarczycy występuje przede wszystkim przy niedoczynności tarczycy.

Podobne objawy daje też zapalenie i choroba Hashimoto. W przypadku tych chorób przyrostowi wagi towarzyszy jednoczesny brak apetytu. 

Warto wiedzieć: produkowane przez tarczycę hormony odgrywają ważną rolę w metabolizmie, dlatego niewystarczająca ich ilość odbija się negatywnie na naszej wadze.

Odpowiednie suplementy przy chorobach tarczycy i walce z nadwagą

Suplementy są bezpiecznym i nieszkodliwym sposobem leczenia. Witaminy i minerały zalecane przy problemach z tarczycą przyjmowane we właściwych dawkach nie wywołują skutków ubocznych, dając jednocześnie porządane efekty.

Stosując wszelkie suplementy należy zrezygnować z picia kawy i mocnej herbaty, ponieważ kofeina znaczeni obniża możliwości ich przyswajania, a także wypłukuje niektóre mikroelementy.

Jod

Ten pierwiastek jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a co za tym idzie całego organizmu. Aż 75% jodu obecnego w naszym ciele zarezerwowane jest właśnie dla tarczycy.

Jak przyjmować jod?

Jak wiadomo, dużo jodu znajduje się w nadmorskim powietrzu. Dlatego spacery po plaży dobrze wpływają na pracę gruczołu.

Jednak w przypadku choroby tarczycy ważne jest też uzupełnianie jodu preparatami jodowymi dostępnymi w aptekach.

Jod w tabletkach powinno przyjmować się po posiłku i popijać czystą wodą. Najlepiej wchłonie się on do naszego organizmu, kiedy zastosujemy go wieczorem lub przed snem.

Choroby, przy których stosować jod

Suplementy z jodem można przyjmować profilaktycznie, jak i w celach leczniczych. Wskazany jest on przede wszystkim dla kobiet ciężarnych, w leczeniu wola u dzieci i młodzieży oraz w niedoczynności, jeśli jest ono spowodowane niedoborem pierwiastka lub zaburzeniami jego przemiany w organizmie.

Warto wiedzieć, że przeciwskazaniem do przyjmowania jodu jest nadczynność i podejrzenie nowotworu tarczycy (1).

Selen

Tarczyca jest najbogatszym w ten pierwiastek organem. Selen bierze udział w produkcji hormonów, dlatego jest niezbędny do działania tarczycy. 

Przywrócenie prawidłowej ilości produkowanych hormonów pozytywnie wpływa na metabolizm i przemianę materii.

Ma także właściwości przeciwzapalne, a to dzięki temu, że neutralizuje wolne rodniki i dlatego ma też duże znaczenie przy chorobach tarczycy.


selen a tarczyca

Preparat firmy Solgar z 200 µg selenu. Przed zażyciem preparatu, należy skontaktować się z lekarzem. Produkt w postaci tabletek. 

Najlepiej spożywać wraz z posiłkiem. Nie zawiera takich alergenów jak: sztuczne substancje barwiące, konserwujące lub zapachowe.

PLUSY I MINUSY

  • odpowiedni dla wegan
  • 50 tabletek w opakowaniu
  • zawartość drożdży selenowych
  • niedostępny w innej postaci 

Selen tabletki – dobre rozwiązanie?

W Polsce gleby nie są urodzajne w selen, a w związku z tym jego dostarczanie do organizmu wraz z produktami spożywczymi jest znikome i wielu z nas cierpi na niedobór selenu.

Dlatego selen w tabletkach będzie doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy dotykają nas choroby tarczycy.

Jego suplementacja jest także korzystna ze względu na ochronę przed rozwojem chorób nowotworowych w innych tkankach, na przykład płucach.

Jak przyjmować selen?

Selen organiczny, który dostępny jest w aptekach, powinien być przyjmowany podczas lub po posiłku, w godzinach wieczornych. Stosowanie tego pierwiastka niezbędne jest przy zażywaniu jodu, a jego połączenie z witaminą E i C daje jeszcze lepsze efekty.

Trzeba jednak pamiętać, że selen i cynk nie powinny być ze sobą łączone, ponieważ zmniejsza to ich biodostępność. Nie należy go też przyjmować z niacyną oraz lekami obniżającymi poziom cholesterolu.

Selen a tarczyca i jej choroby

Ze względu za wspomniane właściwości przeciwzapalne tego pierwiastka, powinna go uwzględniać przede wszystkim dieta przy Hashimoto, a co za tym idzie i niedoczynności tarczycy.

Cynk

Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak żyć z Hashimoto, na pewno dobrą odpowiedzią będzie przyjmowanie cynku. Pierwiastek ten bierze udział w syntezie TSH, którego nadmiar występuje w organizmie przy chorobie Hashimoto.

 Mamy więc wtedy do czynienia z niedoborem cynku i konieczne jest uzupełnienie jego poziomu odpowiednimi suplementami.


selen i cynk

Cynk w postaci 180 tabletek. Jedna tabletka to aż 24,60 mg cynku. Zaleca się, spożywać jedna dziennie z posiłkiem, najlepiej zapić wodą. 

Należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od nasłonecznionych miejsc. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, nie powinny spożywać tego suplementu.

PLUSY I MINUSY

  • niska cena, w stosunku do jakości
  • 180 tabletek w opakowaniu
  • świetna wchłanialność produktu
  • niedostępny w innej postaci 

Jak przyjmować cynk?

Najefektywniejsze jest zażywanie cynku z posiłkiem lub po jego zakończeniu, także w godzinach wieczornych.

Bardzo ważny jest indywidualny dobór odpowiedniej dawki suplementów z cynkiem, ponieważ jego nadmiar może spowodować niedobór żelaza i miedzi w organizmie.

Żelazo

Prawidłowy poziom tego pierwiastka jest niezbędny do metabolizmu tarczycy. Niestety jego niedobór jest częstą przypadłością, zwłaszcza u kobiet, które dużą ilość żelaza tracą podczas menstruacji.

Niedobór żelaza często towarzyszysz jednoczesnemu obniżeniu poziomu w organizmie selenu.


niedobor zelaza

Żelazo organiczne Microferr 25mg to nowość na runku. Produkt zawiera 25mg żelaza oraz 40mg witaminy C. 

W opakowaniu aż 100 Vege tabletek, Zaleca się stosowanie jednej tabletki, w trakcie posiłku. Jest to produkt europejski.

PLUSY I MINUSY

  • 100 Vege tabletek
  • z dodatkiem witaminy C
  • świetna wchłanialność produktu
  • niedostępny w innej postaci 

Jak przyjmować żelazo?

Ważne dla organizmu jest przyjmowanie żelaza w sposób naturalny, na przykład przez jedzenie bananów i pomidorów, które są bogate w ten pierwiastek.

Jednak w przypadku choroby tarczycy i dużych niedoborów dieta powinna być uzupełnione przez żelazo w tabletkach. Suplementy z żelazem wchłaniają się najlepiej przyjmowane podczas lub po posiłku. Dobrym połączeniem jest żelazo i witamina C.

Przy których chorobach stosować żelazo?

Niedobory żelaza towarzyszą niedoczynności tarczycy. Dlatego niedokrwistość jest często pierwszym symptomem zapalenia tarczycy i Hashimoto, a jego uzupełnianie jest istotne w przebiegu właśnie tych chorób.

Wapń

Wapń w naszym organizmie jest przede wszystkim budulcem kości i zębów. Chociaż nie jest on bezpośrednio związany z chorobami tarczycy, to jego niedobory powiązane są z nieprowidowanym funkcjonowaniem gruczołu.


niedoczynnosc tarczycy

Wapń firmy Pharmovit to 180 tabletek w opakowaniu. Każda z nich to aż 485,00 mg wapnia. 

Zaleca się spożywanie 2 tabletek, 3 razy w ciągu dnia. Należy popić wodą. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, z dala od dzieci.

PLUSY I MINUSY

  • aż 180 tabletek w opakowaniu
  • niska cena, w stosunku do jakości
  • świetna wchłanialność produktu
  • niedostępny w innej postaci 

Jak przyjmować wapń?

Samo spożywanie nabiału, które w naturalny sposób dostarcza wapń do organizmu, może nie być wystarczające.

Dlatego niedobór wapnia również warto uzupełniać wapniem w tabletkach. Najlepsze wchłanianie zapewniają preparaty z witaminą D i K2, które odpowiadają za dopasowanie się wapnia do kości.

Które choroby odpowiadają za niedobór wapnia?

Sięgnąć po suplementy z wapniem powinny przede wszystkim osoby z nadczynnością tarczycy. Wynika to z wpływu hormonów produkowanych przez tarczycę na rozpad tkanki kostnej.

Witaminy

Witamina D

Niedobory witaminy D w organizmie powodują podatność na choroby autoimmunologiczne. Warto korzystać z każdej chwili słonecznej pogody, która pomaga organizmowi w naturalnej produkcji tej witaminy.

Jednak nawet przy najbardziej słonecznej pogodzie przyjmowanie witaminy D (2) w postaci tabletek jest niezbędne. Odpowiednie dawkowanie witaminy wpłynie też pozytywnie na nasze samopoczucie.

Witamina C

Obecność witaminy C w codziennej suplementacji ma wpływ na polepszenie naszej odporności. Dodatkowo wpływa pozytywnie na wchłanianie innych minerałów przyjmowanych przy problemach z tarczycą.

Witamina E

Jest ona doskonałym antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki. Wspomaga w tym kierunku działanie selenu.

Witamina jest więc odpowiednim suplementem przy zapaleniach i niedoczynności. Doskonale uzupełni też pozostałe, stosowane przy Hashimoto suplementy.

Witaminy z grupy B

Przy problemach z tarczycą, a zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy niedobory witamin z tej grupy są bardzo częste.

Dotyczy to przede wszystkim witaminy B12, której niski poziom prowadzi do anemii, depresji, a często do problemów ze wzrokiem i poruszaniem się.

Witaminy B1 i B6 odpowiadają za układ nerwowy i dobry nastrój, o które również należy zadbać w przebiegu chorób tarczycy.

Warto także pamiętać o suplementacji witaminy B2, która działając jako antyoksydant, ma właściwości przeciwzapalne.

witaminy z grupy b

Jak przyjmować witaminy?

Najlepsze przyswajanie witamin zapewnia przyjmowanie ich we wcześniejszych porach dnia, najlepiej ze śniadaniem.

Witaminy a tarczyca

Niedobory witamin mogą być przyczyną i skutkiem chorób tarczycy, dlatego odpowiednie ich stosowanie jest bardzo ważne dla zdrowia.

Przez właściwości przeciwzapalne witamin, powinno się je przyjmować zwłaszcza przy niedoczynności i zapaleniu tarczycy.

Warto wiedzieć: dodatkowo pomagają przy chorobach autoimmunologicznych jak Hashimoto i choroba Gravesa i Basedowa.

Probiotyki

Duże znaczenie przy chorobach autoimmunologicznych ma flora bakteryjna w naszym układzie pokarmowym. Wszelkie zaburzenia we florze jelitowej mogą mieć również wpływ na choroby związane z tarczycą.

Przyjmowanie probiotyków pomaga przywrócić równowagę we florze jelitowej i zwalczenie choroby. Najlepszy probiotyk to taki, który eliminuje patogenną florę i zastępuje ją pożytecznymi bakteriami.

Jak przyjmować probiotyki?

Aby probiotyki w pełni spełniły swoją funkcję, należy je przyjmować na czczo, co najmniej na godzinę przed pierwszym posiłkiem. Leczenie probiotykami powinno zacząć się od jak najmniejszej dawki.

Warto też wspierać florę bakteryjną przez spożywanie produktów fermentowanych, na przykład kiszonej kapusty.

Przy których chorobach stosować probiotyki?

Odstępstwa od normy we florze jelitowej mają wpływ na cały organizm, dlatego warto stosować probiotyki profilaktycznie.

Związek takich zmian z chorobami autoimmunologicznymi wskazuje na potrzebę stosowania takie suplementacji przy chorobie Hashimoto oraz Gravesa Basedowa.

Podsumowując, choroby tarczycy związane są z niedoborami witamin i minerałów. Ich odpowiednia suplementacja wspomaga leczenie, a co za tym idzie, pomaga zwalczyć objawy choroby, w tym przyrost wagi. Warto pamiętać o ich stosowaniu nie tylko ze względu na aktualne dolegliwości, ale również profilaktycznie.
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}